Dr. House, a temat pracy maturalnej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Strona Główna -> Ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Wiadomość Autor

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dr. House, a temat pracy maturalnej

Witam,
Nie jestem pewna czy w dobrym dziale umieściłam temat(jeśli źle to proszę o przeniesienie lub usunięcie z poinformowaniem mnie w jakim dziale mam temat ponownie zamieścić), aczkolwiek potrzebuję pomocy wszystkich fanów Grega.

Jestem wielką fanką House, aczkolwiek chcę w pełni zrealizować temat swojej pracy. Wiem, że wiele rzeczy mogło mi umknąć, bądź nie zwróciłam na nie uwagi.
Temat mojej prezentacji brzmi:
"Wpływ podjętych decyzji na charakter i system wartości głównych bohaterów w oparciu o twórczość Dostojewskiego i serial Dr. House".

W związku z tym mam do was ogromną prośbę o polecenie jakiś książek, w których mogę się czegoś doszukać na ten temat( obecnie przeczytałam "Dr.House i filozofia, czyli wszyscy kłamią" i czekam na dostarczenie "Dr. House i jego ewangelia) oraz o przedstawienie sytuacji, które miały waszym zdaniem wpływ na Grega i w miarę możliwości podanie konkretnego odcinka, gdzie znajdę ten motyw.



PostWysłany: Sob 23:56, 03 Mar 2012
potania
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 03 Mar 2012

Posty: 4

Miasto: Katowice
Powrót do góry




Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Odcinki

Polecam obejrzeć te odcinki w takiej samej kolejności (są one z różnych sezonów i widać w nich zmiany jakie zaszły w jego życiu)

The Socratic Method / Metoda Sokratejska

DNR / Nie reanimować

Heavy / Grubaska

Daddy's Boy / Ukochany syn

Failure to Communicate / Trudności z komunikacją

Need to Know / Lepiej nie wiedzieć

Who's Your Daddy? / Kto jest twoim tatą?

Lines in the Sand / Linie na Piasku

Son of Coma Guy / Syn Gościa wagowo Śpiączce

Finding Judas / Kto Będzie Judaszem?

Human Error / Ludzki Blad

Wilson's Heart

House Divided

Both Sides Now

Teamwork

Help Me

Now What

Moving On

Twenty Vicodin

Chase

Love is Blind

Mam nadzieję, że pomogłam. Tu można zobaczyć wszystkie odcinki http://iitv.info/dr-house/



PostWysłany: Nie 8:28, 04 Mar 2012
13_Cam
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 25 Lut 2012

Posty: 5

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki bardzo za podanie listy odcinków w ciągu tygodnia postaram się wszystkie obejrzeć jeszcze raz i opisać ;)

Ktoś jeszcze chce coś dodać ?



PostWysłany: Nie 11:16, 04 Mar 2012
potania
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 03 Mar 2012

Posty: 4

Miasto: Katowice
Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

myślę że nadawałby się jeszcze odcinek One Day, One Room / Pewnego Dnia, w Jakimś Pokoju gdzie House zostaje przymuszony do prowadzenia rozmów z gwałconą kobietą



_________________
avek mój
"Jestem nieuczciwy i uczciwie możesz liczyć na moją nieuczciwość.To uczciwi są nieprzewidywalni ,zawsze mogą zrobić coś niewiarygodnie głupiego..."- Kapitan Jack Sparrow
Zazdrość to chyba najstarszy motyw morderstw na świecie.-Seeley Booth
:houselove: kliknij, jeśli jesteś fanem serialu Bones

PostWysłany: Wto 0:05, 06 Mar 2012
poprostuxzjawa
Reumatolog
Reumatolog



Dołączył: 20 Maj 2009
Pochwał: 39

Posty: 2061

Miasto: Młodocin
Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wg mnie, jeżeli chcesz się skupiać na znaczących decyzjach i ich wpływie na ich osobowości to powinnaś obejrzeć:

[1x21] Three Stories.

myślę, że jednym, z głównych tematów, który warto poruszyć jest tutaj decyzja o nie poddaniu się operacji amputacji nogi po zawale mięśnia dwugłowego.
Ta decyzja wg mnie miała największe konsekwencje w jego psychice, niektóre widoczne dopiero po latach.
Myślę, że warto byłoby poświęcić akapit czy dwa na rozważanie tego jak bardzo świadoma lub nieświadoma była to decyzja. O tym, że House był przed wypadkiem bardzo aktywny sportowo, nie wyobrażał sobie życia jako kaleka, wolał ryzyko odzyskania sprawności w nodze niemal za cenę śmierci. O tym, że później wielokrotnie powtarzał, że gorsze nieszczęśliwe życie niż śmierć, nigdy nie chciał popełnić samobójstwa. A jednak w momencie podejmowania decyzji o odmowie poddania się amputacji, nie zdawał sobie sprawy, że czeka go życie w wieczny bólu.

Fakt, że został zmuszony do przejścia operacji wycięcia części miejsca sprawił, że w niemal każdej możliwej sytuacji jaką obserwujemy w serialu opowiadał się zawsze za wolnością wyboru pacjenta. Zmuszał i zastraszał pacjentów, by wybrali to co wg niego najlepsze, ale jeśli pacjent świadomie odmawiał leczenia to House nigdy nie naciskał, zawsze respektował wolę pacjenta.


[1x11] Detox
House przekonuje się, że jest uzależniony i podejmuje pierwszą świadomą decyzję, że nie chce nic z tym robić.


[5x07] The Itch
Cały odcinek jest o przezwyciężaniu swoich lęków i obaw. Pod koniec odcinka wszyscy bohaterowie (pacjent, cameron z chase'em, taub z żoną) pokonują jakieś swoje lęki by pójść na przód w życiu, zrobić coś czego się obawiali. Tylko House w ostatniej chwili spękał i ta decyzja zdeterminowała jego wycofująco - uciekającą postawę na resztę sezonu i odbijała się echem właściwie do końca 7 sezonu.



_________________
"To change the world, start with one step
however small, first step is hardest of all"
strony internetowe

PostWysłany: Wto 14:28, 06 Mar 2012
orco
Tłumacz



Dołączył: 17 Wrz 2009
Pochwał: 28

Posty: 638

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Re: Dr. House, a temat pracy maturalnej

potania napisał:
W związku z tym mam do was ogromną prośbę o polecenie jakiś książek, w których mogę się czegoś doszukać na ten temat


L. Szestow Dostojewski i Nietzsche. Filozofia tragedii
L. Szestwow Kierkegaard i filozofia egzystencjalna: głos wołającego na pustyni

Jeśli zaś chodzi o opracowania dot. serialu, to prawdę powiedziawszy nie miałam w swoich rękach jeszcze takiego, które byłoby naprawdę szczegółowe i kompletne (a miałam chyba wszystkie przetłumaczone na język polski). Na Twoim miejscu poprzestałabym na dokładnej analizie wybranych odcinków, a do literatury przedmiotu wrzuciła cokolwiek ;-)

Co do odcinków, to podzielam opinię orco. Do tych wymienionych przez Nią, dorzuciłabym jeszcze 1x14.



PostWysłany: Pią 18:05, 16 Mar 2012
rocket queen
Pumbiasta Burleska



Dołączył: 19 Gru 2008
Pochwał: 57

Posty: 3122

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

@ rocket queen

A co powiesz o "Dr House i filozofia, czyli wszyscy kłamią", według mnie jest tam sporo rzeczy, które można wykorzystać. Czytałam jeszcze "Dr House i jego ewangelia", ale w niej największą wartość stanowi zbiór, niektórych cytatów z poszczególnych odcinków.

Dzięki za książki pierwszą już przeczytałam, a o drugiej nie miałam zielonego pojęcia.

Wszystkim dziękuję za pomoc ;)



PostWysłany: Pią 18:29, 16 Mar 2012
potania
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 03 Mar 2012

Posty: 4

Miasto: Katowice
Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

łap PW.

Cytat:
A co powiesz o "Dr House i filozofia, czyli wszyscy kłamią", według mnie jest tam sporo rzeczy, które można wykorzystać.


wiesz, odniosłam nieodparte wrażenie, że niezależnie od tego, na czyją filozofię powoływali się autorzy poszczególnych rozdziałów, każdy z nich (prędzej czy później) pisał o tym, jak House złamał zasadę wolnej woli pacjenta.

takie mnożenie bytów.



PostWysłany: Pią 18:52, 16 Mar 2012
rocket queen
Pumbiasta Burleska



Dołączył: 19 Gru 2008
Pochwał: 57

Posty: 3122

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeszcze odcinki:
"No reason" (sezon 2 odcinek 24)
"Lockdown" (sezon 6 odcinek 17)
"Fetal position" (sezon 3 odcinek 16)
:)



PostWysłany: Wto 21:57, 15 Sty 2013
GregHousemd22
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 15 Sty 2013

Posty: 7

Miasto: Kraków
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Strona Główna -> Ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Mapa użytkowników | Mapa tematów
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Czas generowania strony 0.03541 sekund, Zapytań SQL: 15