Nowe działy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Strona Główna -> Sprawy Organizacyjne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Wiadomość Autor

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Napisałam dokładnie to, co miałam na myśli. Bywa, że atmosfera rywalizacji jest niezdrowa. Bardzo.

Thombike napisał:
bo w takim dziale mogłyby się tez znajdować prace nieco ambitniejsze

Sugerujesz, że prace z niższym ograniczeniem wiekowym nie mogą być ambitne?
Poza tym, nie oszukujmy się, część byłaby po prostu tanią erotyką.



_________________
"Może wariaci to tacy ludzie, którzy wszystko widzą tak, jak jest, tylko udało im się znaleźć sposób, żeby z tym żyć."

W. Wharton "Ptasiek"

PostWysłany: Pią 21:16, 19 Lut 2010
scribo
Kochanka klawiatury
Kochanka klawiatury



Dołączył: 25 Lut 2009
Pochwał: 12

Posty: 748

Powrót do góry




Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rywalizacja jest zdrowa (zazwyczaj), ale atmosfera rywalizacji zdecydowanie częściej bywa jednak niezdrowa. Zwłaszcza w przypadku, gdy nie ma jasno określonych kryteriów rywalizacji.

I co ma ograniczenie wiekowe do ambitności opowiadań? o.O
Gdybym już na siłę próbowała znaleźć zależność to byłaby ona odwrotna.
Zdecydowana większość dobrych fików, które zdarzyło mi się czytać to były opowiadania [+0] lub [+13], natomiast naprawdę dobre teksty [+18] mogłabym policzyć na palcach jednej ręki (podczas gdy słabych erotyków jest cała masa).



_________________
"To change the world, start with one step
however small, first step is hardest of all"
strony internetowe

PostWysłany: Pią 22:35, 19 Lut 2010
orco
Tłumacz



Dołączył: 17 Wrz 2009
Pochwał: 28

Posty: 638

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Scribo zasugerowała mi, ze zaniża poziom swoich opowiadan, bo główni czytelnicy, czyli w przeważającej części malolaty nie ogarniają wyższego poziomu, gdzie są bardziej rozbudowane opisy itp. Wiec stwórzmy dział dla Scribo by mogła się popisać swoim normalnym poziomem. Założę się, ze gdybym wszystkich wziął na stronę, to kazdy mi powie, ze ogranicza się w fanfikach bo dla czytelników tych opowiastek wazniejsza jest akcja i dialog a opisy i tak przeskakują.
Co do rywalizacji to i tak Was nie rozumiem - co ma ograniczenie wiekowe do rywalizacji? Przecież wśród aktywnych userów i tak każdy doskonale wie kto w jakim wieku jest...przynjamniej mniej więcej...a tych spełniających kryteria jest o wiele mniej, więc to już całkowicie eliminuje problem, więc gdzie miała by być ta rywalizacja...w szybszym dochodzeniu do ukończenia 18 lat? :)

Co do sugesti o treści takich opowiadań (tania erotyka) jesli Scribo twierdzisz, ze tylko takie teksty są baridzej ambitne to cóż....nie skomentuję.

A dlatego własnie nie jestem ani za ani przeciw bo w dziale 18+ nie widze miejsca dla taniej erotyki tylko dla dobrych treści, jesli takowe ktoś tu tworzy.



_________________
www.speedup.cal24.pl

PostWysłany: Sob 12:19, 20 Lut 2010
Thombike
Lekarz rodzinny
Lekarz rodzinny



Dołączył: 01 Lut 2010
Pochwał: 2
Ostrzeżeń: 2

Posty: 365

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Thombike napisał:
Co do sugesti o treści takich opowiadań (tania erotyka) jesli Scribo twierdzisz, ze tylko takie teksty są baridzej ambitne to cóż....nie skomentuję.

Myślę, że scribo miała coś innego na myśli - według niej większość fików w tym dziale byłaby stricte nastawiona na treści erotyczne, a że takie coś jest trudne do napisania, wyszłaby po prostu tania erotyka. Do ambitności w tej kwestii w ogóle nie nawiązywała.

I, hm, w którym miejscu scribo odwołała się do własnej twórczości? Bo ja nie widzę nic takiego, a trochę trudno się rozmawia, nie mogąc odczytać całego przesłania innych dyskutantów.



_________________

In 30 years, kids as young as 6 or 7 will be sitting in classrooms hearing that women didn’t always have the rights to their own bodies and how boys couldn’t marry boys and girls couldn’t marry girls and they’re going to be as confused and disturbed as when we first learned about slavery and Black Codes.

PostWysłany: Sob 12:24, 20 Lut 2010
Shitzune
Katalizator Zbereźności



Dołączył: 07 Kwi 2009
Pochwał: 47

Posty: 10576

Miasto: Graffignano
Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Thombike napisał:
A dlatego własnie nie jestem ani za ani przeciw bo w dziale 18+ nie widze miejsca dla taniej erotyki tylko dla dobrych treści, jesli takowe ktoś tu tworzy.
Dobrze, że to wyjaśniłeś. To świetny pomysł. Stwórzmy ukryty dział [+18], w którym będziemy chować dobre, ambitne i nieerotyczne teksty przed małolatami. Bo przecież czytanie ambitnych tekstów przez dzieciaki jest wysoce szkodliwe. :lol:

A tak mówiąc poważnie.
Thombike, zauważ, że pomysł dotyczył stworzenia działu [+18]. Działu z erotyką, bo przecież tego dotyczy skrót [+18]. Nawet jeśli dla kogoś nie było to od początku oczywiste, to przecież na początku poleciał argument, że taki dział żeby był sensowny musiałby być zamknięty dla młodszych.
To o czym Ty mówisz, to dział "ambitne". Świetny pomysł, jestem za, ale nie mieszaj tego z pomysłem [+18], bo jedno do drugiego ma się jak piernik do wiatraka.



_________________
"To change the world, start with one step
however small, first step is hardest of all"
strony internetowe

PostWysłany: Sob 12:35, 20 Lut 2010
orco
Tłumacz



Dołączył: 17 Wrz 2009
Pochwał: 28

Posty: 638

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

orco, w +18 byłaby nie tylko erotyka, myślę że angst też by się bardzo dobrze kwalifikował. ;)
Ale i tak propozycja tworzenia nowego działu/subforum nie wydaje mi się lepsza. Dobre rozwiązanie według mnie to ustalenie konkretnej reguły na temat oznaczania swoich dzieł w tytułe. Wtedy czytelnik jeszcze zanim wejdzie do tematu, będzie wiedział, z czym mniej więcej ma do czynienia, czy to miniaturka, czy coś dłuższego, czy +18, czy nie.
A dla nieoznaczających byłyby klapsy. :mrgreen:



_________________

In 30 years, kids as young as 6 or 7 will be sitting in classrooms hearing that women didn’t always have the rights to their own bodies and how boys couldn’t marry boys and girls couldn’t marry girls and they’re going to be as confused and disturbed as when we first learned about slavery and Black Codes.

PostWysłany: Sob 12:47, 20 Lut 2010
Shitzune
Katalizator Zbereźności



Dołączył: 07 Kwi 2009
Pochwał: 47

Posty: 10576

Miasto: Graffignano
Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

i każdy oparzony 18+ byłby najczęsciej otwieranym...super pomysł.



_________________
www.speedup.cal24.pl

PostWysłany: Sob 13:15, 20 Lut 2010
Thombike
Lekarz rodzinny
Lekarz rodzinny



Dołączył: 01 Lut 2010
Pochwał: 2
Ostrzeżeń: 2

Posty: 365

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przecież tagi wiekowe już są i mają sie dobrze. Są 3 kategorie +0, +13 i + 18. tagowanie jest obowiązkowe i nawet jesli autor nie otaguje tekstu, to robi to moderator. Zazwyczaj również teksty +18 sa zaznaczane w tytule. W praktyce też zwykle oznaczane sa teksty w zakresie kategorii: M-miniatirki, P-poezja itd. Moim zdaniem fukncjonuje to całkiem dobrze. Dodatkowo mamy fikotekę - spis wszystkich fików z oznaczaniem wiekowym i zakresem tematycznym fika. Nie wiem po co wprowadzać kolejne podziały i podkategorie. Nie widzę celowości ani ratio legis :wink: takich zmian. Ewentualnie proszę o wskazanie korzyści jakie mogło by to przynieść - bo jeśli nie ma takowych wystarczająco wyraźnych to szkoda pracy.



_________________

PostWysłany: Sob 13:38, 20 Lut 2010
T.
Mecenas Timon
Mecenas Timon



Dołączył: 19 Gru 2008
Pochwał: 37

Posty: 2458

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie to tak, jak teraz, jest dobrze. Po co tworzyć zamknięty dział? I tak moderatorzy nie mają możliwości sprawdzenia ile kto ma lat. Pewnie sprawdzany byłby wiek mentalny na podstawie postów, a i on często myli. Jeśli jakaś trzynastolatka wejdzie na tekst erotyczny, to co z tego? Przeczyta, pochichra się albo skrzywi z obrzydzeniem, napisze równie durny komentarz i zapomni o tekście. W dobie dzisiejszego internetu, teksty to żadna demoralizacja. To nie sprawi, że małolaty będą wskakiwać każdemu do łóżka albo coś innego. Także, każdy powinien zadecydować sam czy chce czytać teksty +18, czy też nie. A, jak dziecko inteligentne jest to i tak znajdzie sposób, by przeczytać takie teksty, więc już lepiej, aby widziało te ambitne. Nie ma na to rady, dla Moderatorów byłaby to tylko syzyfowa praca.

Thombike napisał:
i każdy oparzony 18+ byłby najczęsciej otwieranym...super pomysł.

I co z tego? Poza tym to nieprawda, chyba, że na forum dostaliby się czternastoletni, napaleni chłopcy. A nawet jeśli to co? Lepsze ambitne teksty, które po prostu pobudzają wyobraźnię, ale i mimo wszystko uczą, niż CKM albo playboy...



_________________

"Everybody lies."
Huddy, Hilson, Hameron - yep!

PostWysłany: Sob 14:17, 20 Lut 2010
JaSzczurek
Stażysta
Stażysta



Dołączył: 29 Gru 2009
Pochwał: 1

Posty: 123

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

JaSzczurek napisał:
ambitne teksty, które po prostu pobudzają wyobraźnię, ale i mimo wszystko uczą

yyyy...że co? w wysypie dziesiątek tekstów tych ambitnych nawet sie nie da wyłapać...w tym wypadku nawet ja wolałbym CKM, przynajmniej jest na co popatrzeć.



_________________
www.speedup.cal24.pl

PostWysłany: Sob 14:37, 20 Lut 2010
Thombike
Lekarz rodzinny
Lekarz rodzinny



Dołączył: 01 Lut 2010
Pochwał: 2
Ostrzeżeń: 2

Posty: 365

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No dlatego lepiej zapobiegać pisaniu erotycznych tekstów przez głupiutkie nastolatki, a nie ich (opowiadań) czytaniu. o.O



_________________

"Everybody lies."
Huddy, Hilson, Hameron - yep!

PostWysłany: Sob 14:41, 20 Lut 2010
JaSzczurek
Stażysta
Stażysta



Dołączył: 29 Gru 2009
Pochwał: 1

Posty: 123

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Shitzune napisał:
orco, w +18 byłaby nie tylko erotyka, myślę że angst też by się bardzo dobrze kwalifikował. ;)
wybacz ignorancję, ale co to jest angst?

T. napisał:
Przecież tagi wiekowe już są i mają sie dobrze.
Mi szczerze mówiąc mocno brakuje dokładnego określenia, co jest dopuszczalne w ramach której kategorii. Bo w tym momencie nie wiadomo czym należy się kierować i da się zauważyć znaczne rozbieżności u różnych autorów.

Ja np rozumuję tak:
+0 - brak scen łóżkowych
+13 - występowanie scen łóżkowych
+18 - dokładne opisy scen łóżkowych

Zgodnie z tym rozumowaniem oznaczyłam tłumaczoną przez siebie przepaść jako [+0] mimo, że występuje tam pocałunek. Jednocześnie NiEtYkAlNa swoje opowiadanie Oh crap! oznaczyła jako [+18] mimo, że najbardziej "nieprzyzwoita" scena w nim to House i Cuddy leżący obok siebie i zastanawiający się czy to drugie ma ochotę na sex czy nie.


aha, a co do samego tematu

Uważam, że oddzielny dział dla fików [+18] nie ma sensu. Natomiast stworzenie klasyfikacji/działu/systemu nagradzania dla ambitniejszych prac uważam za fajny pomysł. Ale kompletnie nie mam pomysłu jak to zrobić w praktyce, bo smutno mi się robi jak widzę komentarze typu "super, sikam po gaciach" pod niektórymi fikami, tak słabymi, że mi się nawet błędów wytykać nie chce.



_________________
"To change the world, start with one step
however small, first step is hardest of all"
strony internetowe

PostWysłany: Sob 14:49, 20 Lut 2010
orco
Tłumacz



Dołączył: 17 Wrz 2009
Pochwał: 28

Posty: 638

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No, ja też jestem za działem dzieł ambitnych, bo sama dostaję białej gorączki, jak mam przeglądać sterty kiczu, w poszukiwaniu czegoś wartego uwagi. Można by dobrać komisję, która oceniłaby czy tekst nadaje się do 'działu dla ambitnych', czy nie. Uważam, że na forum kilka takich osób, które znają się na rzeczy, by się znalazło. Np. T. I moim zdaniem betowanie tekstu powinno być wręcz obowiązkowe. Oczywiście, nie dla wszystkich, bo taka Scribo bety nie potrzebuje. Za to wiele innych osób owszem, a nie korzystają.
Poza tym naprawdę jestem za nadawaniem tagów typu:

Z - zakończone (teksty mające więcej niż 1 odcinek)
M - miniaturka
D - drabble (krótki tekst, zwykle mający dokładnie 100 słów)
NZ - niezakończone
P - poezja.

angst - (ängkst) - Used to describe a story which contains insecurity, misery or other depressing elements. - wzięte z tej strony:
http://www.fictionalley.org/primer/dictionary.html

Inaczej, są to opowiadania smutne, przygnębiające, z elementami depresyjnymi i innymi tego typu. (Źródło: Forum Mirriel)

I teraz tak, dla mnie oznaczenia wiekowe wyglądają tak:

+0

Mogą się pojawić:
- pocałunki, przytulanie, nieerotyczne pieszczoty
- łagodniejsze przekleństwa
- slash (sama wizja związku homoseksualnego)

Nie mogą się pojawić:
- podteksty bardzo erotyczne; lubieżność, cały tekst nie może opierać się na zdaniu "Jakby ją tu przelecieć?"
- slash (erotyczne sceny)
- przemoc

+13

Mogą się pojawić:
- podteksty erotyczne, sceny łóżkowe, przemoc - nieobrazowe i nieopisane dokładnie.
- mocne przekleństwa
- delikatny slash (erotyczne sceny)

+18

Mogą się pojawić:
- tortury, seks, gwałt, ostry slash, kazirodztwo, pedofilia - obrazowy pokaz.
- i wszystko inne.


Ostatnio zmieniony przez JaSzczurek dnia Sob 15:52, 20 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz



_________________

"Everybody lies."
Huddy, Hilson, Hameron - yep!

PostWysłany: Sob 15:32, 20 Lut 2010
JaSzczurek
Stażysta
Stażysta



Dołączył: 29 Gru 2009
Pochwał: 1

Posty: 123

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

JaSzczurek napisał:
Oczywiście, nie dla wszystkich, bo taka Scribo bety nie potrzebuje.

O! Odważne stwierdzenie. Każdy potrzebuje. Nawet Andrzej Sapkowski ma betę. ;)


JaSzczurek napisał:
Można by dobrać komisję, która oceniłaby czy tekst nadaje się do 'działu dla ambitnych', czy nie. Uważam, że na forum kilka takich osób, które znają się na rzeczy, by się znalazło.

To już mi trąca nieco... Nie wiem, jak to określić, ale nie podoba mi się takie wartościowanie.
Także przez to, że fik może być o trudnych rzeczach i razić błędami, a może być też świetnie napisany, a zarazem lekki, łatwy i przyjemny.

orco, definicja angstu podana przez Jaszczurka jest dobra, ale brzmi tak lekko ;) Wszystkie angsty, z jakimi się spotkałam, to zazwyczaj mocne, brutalne teksty, nie tylko jeśli chodzi o opis scen przemocy, ale także psychiczne problemy bohaterów.


Mam wrażenie, że dyskusja zmienia trochę temat i już za bardzo do "Nowych działów" nie pasuje.



_________________

In 30 years, kids as young as 6 or 7 will be sitting in classrooms hearing that women didn’t always have the rights to their own bodies and how boys couldn’t marry boys and girls couldn’t marry girls and they’re going to be as confused and disturbed as when we first learned about slavery and Black Codes.

PostWysłany: Sob 15:52, 20 Lut 2010
Shitzune
Katalizator Zbereźności



Dołączył: 07 Kwi 2009
Pochwał: 47

Posty: 10576

Miasto: Graffignano
Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja też bym mocno zastanawiała się nad takim krokiem.
1. Nie jesteśmy forum literackim
2. Każdy lubi co innego - każdy ma prawo do własnej oceny - po to komentuje sie fiki. Po co jakaś grupa miałaby narzucać co jest fajne a co nie?
3. Już samo wyłonienie z forum gremium oceniającego było by problematyczne - ja raczej nie podjęłabym sie tego.
4. Patrząc ze swojego punktu widzenia -osoby, która parę tekstów tu zamieściła - nie chciałabym, żeby były oceniane pod tym kątem. Nie po to je wstawiałam.
5. Jak ktos chce swoją twórczość odnieśc do innych - zmierzyć się - to są od tego konkursy fikowe.

Żeby znaleźć jednego dobrego fika, trzeba przeczytać 10 kiepskich. Ale te 10 kiepskich czegoś mnie nauczy. Chociażby tego jak "nie pisac". Poza tym, jak już je przeczytam to mam okazję napisać autorowi o jaki błędy popełnił. Może ja nauczę czegoś jego.

Reasumując -jestem na nie.



_________________

PostWysłany: Sob 17:46, 20 Lut 2010
T.
Mecenas Timon
Mecenas Timon



Dołączył: 19 Gru 2008
Pochwał: 37

Posty: 2458

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Strona Główna -> Sprawy Organizacyjne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Mapa użytkowników | Mapa tematów
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Czas generowania strony 0.04497 sekund, Zapytań SQL: 15