Błędy medyczne w serialu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Strona Główna -> Medycyna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Wiadomość Autor

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Błędy medyczne w serialu

wiadomo, że jest to głównie serial który ma zaciekawić publiczność, a prawdziwa medycyna czasem jest dużo bardziej nudna, pojawiają się błędy. Jak ktoś jakieś znalazł wypisywać. Ostatnio obejrzałem kilka odcinków i co zauważyłem:
- defibrylację asystolii
- w odc. " Lucky Thirteen" 13 podejrzewa kwasicę nerkową- rodzaj kwasicy metabolicznej. House zaleca CT nerek w poszukiwaniu zwapnien. - bardzo dziwne podejście, bo aby udowodnić ten rodzaj kwasicy wystarczy zrobić badanie krwi- na stężenie HCO3-
- końcówka odcinka z śpiączką afrykańską. idealny przykład budowania napięcia tylko i wyłącznie pod oglądającego. - pacjentka śpi, albo podać związek arsenu, albo nie, - czy ją to zabije. Tak naprawdę nawet w późnym okresie choroby dużo skuteczniejsza, i dużo bezpieczniejsza jest eflornityna
- wiadomo, że wątpliwa jest też historyjka z zarażeniem się świdrowcem drogą płciową, ale skoro istniał wspomniany przez House'a artykuł, nie będe się czepiał ;p



PostWysłany: Pon 10:41, 27 Gru 2010
Wodziu
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 17 Wrz 2009

Posty: 79

Powrót do góry




Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wodziu, ja na medycynie się bardzo nie znam, ale wiadomo, że w serialu medycznym zawsze znajdzie się kilka/kilkanaście błędów, ale reżyser nie jest lekarzem.
Ciekawe błędy wyszukałeś :D



_________________
avek mój
"Jestem nieuczciwy i uczciwie możesz liczyć na moją nieuczciwość.To uczciwi są nieprzewidywalni ,zawsze mogą zrobić coś niewiarygodnie głupiego..."- Kapitan Jack Sparrow
Zazdrość to chyba najstarszy motyw morderstw na świecie.-Seeley Booth
:houselove: kliknij, jeśli jesteś fanem serialu Bones

PostWysłany: Pon 10:46, 27 Gru 2010
poprostuxzjawa
Reumatolog
Reumatolog



Dołączył: 20 Maj 2009
Pochwał: 39

Posty: 2061

Miasto: Młodocin
Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm jest chyba nawet taka książka " Co dr House wie o medycynie?" Z tego co słyszałam tenże problem pomyłek medycznych w serialu jest w niej omawiany :D



_________________


koniec The White Stripes :(

PostWysłany: Pon 20:12, 27 Gru 2010
DIR
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 01 Lis 2009

Posty: 51

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Medycyna dla mnie to czarna magia, ale fajnie się czyta o błędach:D



_________________
Hello Daddy, hello Mom I'm your ch ch ch ch ch cherry bomb!

PostWysłany: Czw 21:06, 30 Gru 2010
Dadaczer
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 30 Gru 2010

Posty: 25

Miasto: Rybnik
Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dobra, to dodam następny. chociaż nie wiem czy mi się nie pomieszały odcinki - ostatnio więcej czasu było wolnego, to troche ich obejrzałem ;D
pacjent trafia z bólem brzucha, wzdęciem, pienistym stolcem. Badanie histologiczne- spłaszczone kosmki jelitowe. Wszystko pięknie pasuje do celiakii, ale jedyny problem, to to, że ona się zawsze ujawnia na początku życia- między 6 miesiącem a 5 rokiem, - wystarczy, że mama poda dziecku produkty zbożowe, a napad gotowy. tutaj natomiast pacjent był grubo po 40, a nie ma szans, żeby do tej pory nie jadł nic z glutenem ;)



PostWysłany: Pią 17:06, 31 Gru 2010
Wodziu
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 17 Wrz 2009

Posty: 79

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie pamiętam tytułu odcinka ale to był któryś z piątej serii jak koleś bierze w szpitalu zakładników, to pod koniec odcinka House robi mu tomografię i wtedy dokładnie widać że tomograf jest wyłączony. Użyty tomograf to GE LightSpeed, który w górnej części obudowy posiada zielone wyświetlacze led, które są wygaszone, więc na 100% urządzenie było wyłączone.

Z drobniejszych błędów to niekapiące kroplówki, defibrylacja w kilku sekundowych odstępach (defi nie zdąży się tak szybko naładować), nieprawidłowe parametry na monitorach ekg np. wyświetlenie zer (0/0) pomiaru ciśnienia nieinwazyjnego zaraz po wystąpieniu NZK, lub pomiar tego ciśnienia co kilka tekund (sam pomiar ten trwa co najmniej pół minuty).



PostWysłany: Wto 21:50, 01 Lut 2011
Dexter
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 12 Lut 2009

Posty: 1

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam wszystkie z wyjątkiem jednej książki poświęconej Dr.Housowi.
Co do tego gdzie można czytać o błedach to dobra jest ( Biografia Hugh Lauriego i przewodnik po serialu ) gdzie mozemy sie dowiedzieć o błedach z 3 pierwszych sezonów. W (Co dr.house wie o medycynie ) też jest tego troche ale jest to książka typowo medyczna. :D



PostWysłany: Pią 16:04, 18 Mar 2011
truskawkaxdxd
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 23 Sie 2009

Posty: 9

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Strona Główna -> Medycyna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Mapa użytkowników | Mapa tematów
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Czas generowania strony 0.03790 sekund, Zapytań SQL: 16