. Moje spojrzenie na świat .

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Strona Główna -> Łyk kultury
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Wiadomość Autor

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

. Moje spojrzenie na świat .

Nie wiem, czy założenie tego tematu to właściwe posunięcie. Jeśli nie - proszę Administrację o jego usunięcie. Jeśli jednak jest to dobre miejsce dla mojego felietonu, każda obiektywny komentarz będzie dla mnie bardzo cenny.
Pozdrawiam ;)


"Sąsiedzka życzliwość..."

Kilkanaście dni temu spędziłam weekend u kuzynów, którzy mieszkają w małej wiosce. Ludzie znają się tam bardzo dobrze i wszystko o sobie wiedzą. Mimo, iż panowała tam „miła atmosfera” miałam wrażenie ciągłego obserwowania. Wychodząc na podwórko zawsze spoglądał na mnie jakiś sąsiad czy sąsiadka mieszkający obok. Przy niedzielnym śniadaniu zapytałam kuzynów czy oni nie czują się wciąż obserwowani. Uśmiechając się odpowiedzieli, że są już przyzwyczajeni i nie zwracają na to uwagi. Szczególnie zapamiętałam słowa cioci: „Kiedy nie przypominasz sobie o której godzinie coś robiłaś, kiedy przyjmowałaś gości albo, o której wstajesz do pracy, zapytaj sąsiada, on działa jak kamera”.

Zaskoczyło mnie podejście rodziny do tej sytuacji. Błahy - jak wydawałoby się problem potrafi zniszczyć życie nie jednemu człowiekowi. Dlaczego więc, mając własne sprawy na głowie inni wnikają w nasze życie? Czy wścibskich sąsiadów da się jakoś zwalczyć lub, chociaż ograniczyć?

Okazuje się, że problem ciekawskich sąsiadów istnieje przede wszystkim lub tylko w małych miejscowościach tj. wsiach, miasteczkach czy wśród mieszkańców osiedli. Ludzie szukają ciekawostek na swój temat, przez co obserwują się nawzajem omawiając potem w gronie znajomych jak to Kowalska spod siódemki nazywa męża czy zastanawiając się, dlaczego Nowak ma bałagan w mieszkaniu albo za ile kupił meble. Zachowanie to ciągnie za sobą zwyczajne plotkarstwo, które jest po prostu agresją kierowaną w swoich sąsiadów. Zazdrościmy czegoś, chcemy ssie zemścić za hałasy u sąsiada w ostatni sobotni wieczór.

Często wtykanie nosa w życie sąsiada jest tylko powodem braku zajęcia, zwykłego lenistwa. To rozrywka dla wielu ludzi.

Z rodzajem ciekawości sąsiedzkiej nie spotkamy się z pewnością w wielkim mieście (istnieją jednak pojedyncze przypadki). Typowego mieszczucha nie interesuje życie sąsiada. Woli on zając się własną rodziną, domem, planami na wakacje czy pracą. Coraz częściej spotyka się sytuacje, kiedy to mieszkające obok siebie rodziny od kilku lat ze sobą nie rozmawiały lub nawet się nie znają. Kalinowski mijając na ulicy Malinowskiego nie wie, że to jego sąsiad. Kamiński wzywa do leżącego pod jego bramą człowieka policję uznając go za pijaka. Nie rozpoznaje w nim sąsiada, który potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarza.. Czy takie zachowanie jest właściwe? Czy powinniśmy być aż tak obojętni?

Życie w społeczności wymaga od nas pewnych poświęceń. Jesteśmy jej cząstką, dlatego też powinniśmy dbać o całość, aby otrzymać pożądany efekt. Każdy musi wybrać kierunek swojej drogi i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chciałbym być traktowany przez moich sąsiadów tak jak oni są traktowani przeze mnie?



_________________
Nie mam czasu na głupoty!/Poszłam bawić się lalkami...

PostWysłany: Sro 16:46, 08 Kwi 2009
Twoje Marzenie
Student medycyny
Student medycyny



Dołączył: 08 Kwi 2009

Posty: 1

Powrót do góry




Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Świetny tekst - spostrzegawczy i krytyczny, napisany obiektywnie, okraszony humorem, podsumowany refleksją... Naprawdę, przypadł mi do gustu :D. Twoje Marzenie, z przyjemnością przeczytałabym jakiś Twój felieton w gazecie :D. Buziaki ślę :******



_________________

"- And so the lion fell in love with the lamb...
- What a stupid lamb.
- What a sick, masochistic lion" - cytat z "Twilight"

Banner by Ewel
:zakochany:

PostWysłany: Sro 17:05, 08 Kwi 2009
amandi
Stażysta
Stażysta



Dołączył: 26 Gru 2008
Pochwał: 1

Posty: 148

Powrót do góry

Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czekam na więcej "spojrzeń" :) może też bym coś wrzuciła, jakiś mój punkt widzenia.

Brawa za pomysł ;)



_________________
Potrzebujesz bety? Pisz śmiało na gg:)

PostWysłany: Sro 20:58, 08 Kwi 2009
Pinky
Stażysta
Stażysta



Dołączył: 18 Mar 2009
Pochwał: 1

Posty: 150

Miasto: okolice Cze-wy
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Strona Główna -> Łyk kultury Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Mapa użytkowników | Mapa tematów
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Czas generowania strony 0.04086 sekund, Zapytań SQL: 16